Yağ Dolgusu İstanbul

  Yağ dolgusu İstanbul, karın ve bacak gibi bölgelerden alınan yağ dokularının, yüz ve el gibi bölgelerde hacim eksikliği ve sarkma sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılmasıdır. Cilt dokusunun altında, cildin canlılığı, bütünlüğü ve görünümü için önemli olan  yumuşak dokular bulunur. Bu yumuşak dokuların başında da yağ dokuları gelir. Yağ dokusu cilt altında belli bir hacim meydana getirir ve cildin canlı, genç bir görünüm edinmesini sağlar. Bununla birlikte bazı bireylerde zaman içerisinde gerek kilo değişimleri gerekse de doku yıpranması gibi nedenlerden cilt, altındaki yağ ve hacim desteğini kaybedebilir. Bu da ciltte çökmelere, derin kırışıklıklara ve cilt sarkması gibi sorunlara neden olabilir. Aynı şekilde cilt altı hacim kaybının meydana geldiği bölgelerde damarlı bir görünüm oluşabilir, cildin renk tonu ile ilgili sorunlar görülebilir. 

  Günümüzde yağ dolgusu da denen yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar sayesinde bu gibi sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Yağ dolgusu nasıl yapılır?’’, ‘’Yağ dolgusu hangi bölgelere yapılır?’’, ‘’Yağ dolgusu ne kadar kalıcıdır?’’ ve ‘’Yağ dolgusu sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul yağ dolgusu uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Yağ Dolgusu Nedir?

  Yağ dolgusu, küçük kapsamlı bir liposuction işlemi ile alınan yağ dokularının, çeşitli bölgelerdeki estetik kusurları gidermek ve bu bölgelerde daha canlı bir görünüm için kullanılmasıdır. Yağ dolgusu, büyük oranda hyalüronik asit dolgu uygulaması ile aynı amaçla yapılmaktadır. Ancak bu uygulama sırasında, hedef bölgeye hacim kazandırmak ve bölgeyi şekillendirmek için kullanılan dolgu maddesi, bireyin kendi vücudundan alınan yağ dokusudur. Yağ dolgusunun kalıcılık süresi, benzer dolgu uygulamalarınınkine kıyasla daha fazladır. Yağ dolgusunun başarısını etkileyen en önemli faktör, vücuttan alınan yağ dokularının, canlılıklarını kaybetmeden hedef bölgeye enjekte edilmesidir. Böylece uygulama çok daha başarılı, etkili ve kalıcı olacaktır.

  Yağ Dolgusu Neden Yapılır?

  Yağ dolgusu şu gibi amaçlarla yapılabilir:

  • Altındaki yağ desteğini ve hacmini kaybeden cilt dokusunu desteklemek.
  • Cilt dokusunun daha canlı ve genç bir görünüm kazanmasını sağlamak.
  • Ciltteki çökme, kırışıklık ve sarkma gibi sorunları ortadan kaldırmak.
  • Yanaklara, memelere, kalça ve bacak gibi bölgelere hacim kazandırmak; yağ dolgusu ile bu bölgelere aktarılan yağ dokusunu kullanarak bu bölgeleri şekillendirmek.

  Yağ dolgusu bahsi geçen amaçlar doğrultusunda yapılabilir.

  Yağ Dolgusu Nerelere Yapılır?

  Yağ dolgusu başta elmacık kemiği bölgesine, yanaklara, çene hattına, çene ucuna, burun çevresine, şakaklara ve benzer yüz bölgelerine uygulanabilir. Mesela bu uygulama sayesinde çene hattı belirginleştirilebilir ve çene ucu, bireyin yüzü ve cinsiyet karakteristiği ile uyumlu olacak biçimde şekillendirilebilir. Yağ dolgusu kalçalara, memelere ve bacaklara da yapılabilen bir uygulamadır. 

  Yağ Dolgusunda Nereden Yağ Alınır?

  Yağ dolgusu için yağ dokusu almak amacıyla, hali hazırda yağ rezervi fazla olan bölgeler tercih edilir. Bu bölgeler arasında karın bölgesi, kalça ve uyluk bölgesi yer almaktadır. Bahsi geçen bölgelerden, liposuction ile alınan yağ dokuları yağ dolgusu kapsamında hedef bölgelere transfer edilebilir. Bu yüzden yağ dolgusu yağ enjeksiyonu ve yağ transferi gibi isimlerle de bilinir.

  Yağ Dolgusu Kalıcı Mı?

  Yağ dolgusu ile bölgeye aktarılan yağ dokularının önemli bir kısmı kalıcı olarak bölgede varlık gösterir. Uygulamanın detaylarına ve bireyin genel sağlığı, cilt yapısı, genetik faktörler ve sigara kullanıp kullanmadığı gibi faktörlere göre yağ dolgusu ile bölgeye transfer edilen yağ dokularının kalıcılığı değişmekle beraber bir kısmı tamamen kalıcı olmaktadır.

  Yağ Dolgusu Tekrarlanabilir Mi?

  Yağ dolgusu, belli aralıklarla bölgedeki hacim desteğinin ve elde edilen şeklin korunması amacıyla tekrarlanabilir. Ancak yağ dolgusunun tekrarlanma sıklığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı bireylerde uygulamadan 6 ay sonra böyle bir ihtiyaç ortaya çıkarken bazı bireylerde yıllar sonra dahi tekrarlama ihtiyacı ortaya çıkmayabilir. Doktorunuz belirli periyotlarla bölgeye aktarılan yağ dokularının durumunu incelemek için kontrol muayeneleri önerebilir. Bu muayeneler sırasında uygulamanın tekrarlanmasına gerek duyulup duyulmadığına karar verilebilir.

  Yağ Dolgusu Nasıl Yapılır?

  Yağ dolgusu iki aşamalı bir uygulamadır. Uygulama aşamalarına geçmeden önce bireyin hangi bölgesinden yağ dokusu alınacağı ve alınan yağ dokularının, hangi amaçla, hangi bölgelere enjekte edileceği gibi detaylar kararlaştırılır. Daha sonra ise uygulama aşamalarına geçilir. İlk aşama sırasında bireyin kalçasından, uyluk bölgesinden veya karın bölgesinden belli bir miktar yağ dokusu alınır. Bu genellikle küçük kapsamlı bir liposuction işlemiyle yapılmaktadır. Liposuction işlemi, öncesinde yapılan lokal anestezi gibi uygulamalar sayesinde ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Alınan yağ dokusu uygulamanın ikinci aşaması için hazır hale getirilir. Sonra ise ikinci aşamada, özel enjeksiyon yöntemleri ile hedef bölgeye uygulanır.

  Yağ Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Yağ dolgusunun iyileşme süreci genellikle hızlı ve konforlu geçer. Bu uygulama sırasında liposuction işlemi yapıldığı için liposuction işleminin yapıldığı bölgenin bakımına dikkat edilmelidir. Aynı şekilde yağ dolgusu yapılan bölge iyileşme sürecinde baskıya maruz kalmamalı veya bu bölgeye masaj yapılmamalıdır. Bireyler genellikle uygulamanın ertesi günü kademeli olarak günlük yaşamlarına dönebilirler.

  İstanbul Yağ Dolgusu Fiyatları 2024

  İstanbul yağ dolgusu fiyatları, uygulamanın detaylarına ve nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button