Burun Estetiği İstanbul

  Burun EstetiğiBurun estetiği İstanbul, rinoplasti de denen ve burun şeklinin iyileştirildiği ameliyatın adıdır. Burun estetiği İstanbul yani rinoplasti yüzün genel estetik bütünlüğü ile uyumlu, yüzün çekici yanlarını öne çıkaran bir burun görünümü meydana getirmek için yapılan operasyondur. Yüzde bulunan tüm organlar ve dokular, yüz güzelliği için büyük bir önem taşırlar. Burun da bu organlardan biridir ve yüzün merkezinde bulunur. Burun şeklinde yapılan değişiklikler çoğu zaman sanılandan daha büyük bir etki yaratır. Burundaki estetik problemler yüzün diğer bölgelerine bakınca dahi kendini gösterebilir ve bu problemler yüzün genel estetik bütünlüğünü olumsuz etkileyebilir.

  Bahsi geçen problemler arasında burun kemiğinde eğrilik, kemerli burun, geniş burun tabanı ve burun ucu düşüklüğü gibi sorunlar yer alır. Bu sorunlar çoğu zaman burnun işlevi ile ilgili bir olumsuzluğa yol açmazlar. Bu durumda birey sağlıklı bir şekilde yaşamına devam edebilir. Bununla birlikte bazı kişiler, herhangi bir işlevsel sorun deneyimlemeseler bile burunlarının görünümünden memnun olmayabilirler. Rinoplasti veya burun estetiği olarak bilinen operasyon sayesinde bireyin talepleri ile uygun, estetik ve doğal bir burun görünümü meydana getirilebilir. Yazımızın devamında ‘’Burun estetiği kimlere yapılabilir?’’, ‘’Burun estetiği ne kadar sürer?’’, ‘’Burun estetiği İstanbul sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ ve ‘’Burun estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul burun estetiği hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Burun Estetiği Nedir?

  Burun estetiği, burunda genetik veya gelişimsel etmenler sonucu oluşan estetik sorunları gidermek, yüz ile uyumlu bir burun görünümü meydana getirmek için yapılan operasyondur. Burun estetiği tıp dilinde rinoplasti olarak isimlendirilmektedir. Burun estetiği açık ve kapalı ameliyat teknikleri ile yapılabilir. Açık veya kapalı rinoplasti kararı için cerrahın tercihi ve hastanın özellikleri önem taşır.

  Ultrasonik (PİEZO) Burun Estetiği Nedir?

  Ultrasonik rinoplasti, burundaki kemiklerin ses dalgalarını kullanan bir ultrasonik cihaz yardımı ile şekillendirilmesidir. Kliniğimizde de kullanılan bu cihaz sayesinde yumuşak dokuya daha az travma yaratarak kemik şekillendirme yapılmakta ve iyileşme sürecinde daha az morluk ve şişlikle karşılaşılmakta, daha öngörülebilir sonuçlar alınabilmektedir. 

  Burun Estetiği İstanbul Neden Yapılır?

  Burun estetiği şu gibi amaçlarla yapılabilmektedir:

  • Burundaki kemerli görünümü ortadan kaldırmak.
  • Burun ile alın ve çene arasında estetik bir bütünlük kurmak.
  • Yüz için büyük olan burunları küçültmek, uzun olan burunları kısaltmak
  • Burun ucu düşüklüğü gibi sorunları gidermek.
  • Burun genişliği ile ilgili sorunları gidermek.
  • Burundaki asimetri sorunlarını ortadan kaldırmak.
  • Burundan nefes almayı zorlaştıran kıkırdak doku temelli problemleri gidermek.
  • Burnu, bireyin cinsiyetine, etnisitesine ve yüz hatlarına özel olarak düzenlemek çekici bir burun görünümü meydana getirmek.

  Burun estetiği pek çok amaç doğrultusunda yapılabilmektedir. Burun estetiğinin yapılma amacı, bireyin ameliyattan beklentilerine ve burnun sahip olduğu estetik veya işlevsel temelli sorunlara göre değişiklik gösterebilir.

  Burun Estetiği İstanbul Kaç Yaşında Yapılabilir?

  Burun dokularının gelişimi, genel olarak 16 ila 18 yaşlarına kadar devam etmektedir. Bu yüzden bu gelişim süreci henüz tamamlanmamışken, reşit olmayan bireylere burun estetiği önerilmemektedir. Genel olarak hem erkekler hem de kadınlar 18 yaşından sonra burun estetiği yaptırabilirler. Eğer daha erken bir yaşta burun estetiğinin yapılması gerekiyorsa mutlaka ebeveynlerin veya yasal vasinin izni alınması gerekir.

  Burun Estetiği Ameliyatı Riskli Mi?

  Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında da çeşitli komplikasyonlar vardır. Hekim ve hastanın alacağı önlemler ile bu riskler minimuma indirilebilir. Genel olarak burun ameliyatı sonrası en sık karşılaşılan istenmeyen durum yeni bir müdahalenin gerekeceği görsel veya işlevsel sorunlardır. 

  Burun Estetiği Ne Kadar Sürer?

  Burun estetiği, kişiye özel planlanan bir operasyondur, dolayısıyla burun estetiği süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte burun estetiği operasyonlarının genellikle 2 saat kadar sürmesi beklenir. Doktorunuz sizinle görüştükten sonra size özel bir burun estetiği planlaması yapacaktır. Bu planlama dahilinde operasyon sırasında ne gibi işlemler yapılacağı belirlenecektir. Bu işlemlerin kapsamında göre doktorunuz ameliyatınızın tahmini olarak ne kadar süreceği hakkında sizi önceden bilgilendirebilir.

  Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

  Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu operasyon iki farklı ameliyat tekniği ile yapılabilmektedir. Bunlardan ilki açık burun ameliyatı, diğeri ise kapalı burun ameliyatıdır:

  • Açık Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Açık burun ameliyatı veya açık burun estetiği olarak bilinen operasyon, kolumella denen burun deliklerinin birleşim noktasına atılan cerrahi kesi ile yapılır. Bu kesi sayesinde burun dokularını çevreleyen deri dokusu kaldırılır. Böylece burun dokuları ile görsel temas sağlanır. Ameliyat sırasında doktor burundaki kemikler, kıkırdaklar ve yumuşak dokular üzerinde çeşitli düzenlemeler yapar. Böylece burna, istenilen görünüm kazandırılır. Ameliyat sonunda, ilk başta atılan cerrahi kesi özel dikiş uygulamaları ile kapatılır. Açık burun ameliyatında dikişler, burun ucunun altında, dışarıdan fark edilmesi zor bir bölgede bulunur.

  • Kapalı Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı burun estetiği veya kapalı burun ameliyatı olarak bilinen operasyon, burnun dış kısmına herhangi bir cerrahi kesi açılmadan yapılır. Doktor burun delikleri içerisinden, özel cerrahi araçlar ile burun dokularına müdahale eder. Böylece burun dokuları üzerinde gerekli değişimler yapılır.

  Burun Estetiği İstanbul Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Burun estetiği sonrasında bir gece hastanede kalınabilir, hastanın aynı gün evine dönmesi de mümkündür. Burun estetiği sonrasında burun çevresinde ve yüzde belli miktarda şişlik ve ödem görülür. Bu ödemler genellikle 5 ila 7 gün içerisinde büyük oranda dağılırlar. Bununla birlikte yine de burnun nihai görünümünü alması haftaları bulabilir. Hastalar genellikle 4-5 günlük bir sürenin ardından normal yaşantılarına dönerler. 

  Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • İyileşme süreci boyunca burun üzerine yatılmamalıdır.
  • Reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.
  • Bir ay kadar denize veya havuza girilmemelidir.
  • Burun bölgesine sık sık dokunulmamalıdır.
  • Burun, fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.
  • Doktorunuzun belirleyeceği bir süre gözlük kullanımı sınırlandırılır. 

  Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde sıralanabilir.

  İstanbul Burun Estetiği Fiyatları 2024

  İstanbul burun estetiği fiyatları 2024, operasyonun detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button