Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul

  Kepçe kulak ameliyatı İstanbul, çoğunlukla doğuştan, kulakların normalden daha belirgin olması problemini tedavi eden ameliyattır. Kulağın baş ile yaptığı açının artması durumunda karşıdan bakıldığında daha belirgin olması haline halk arasında kepçe kulak denir. Bu görünüm çocukların ve yetişkinlerin özgüvenini ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Günümüzde kepçe kulak ameliyatı İstanbul sayesinde hem kepçe kulak görünümünü hem de bahsi geçen ikincil problemleri gidermek mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Kepçe kulak ameliyatı İstanbul nasıl yapılır?’’, ‘’Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’, ‘’Kepçe kulak ameliyatı İstanbul ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kepçe kulak görünümü neden olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kepçe kulak ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Kepçe Kulak Nedir?

  Kepçe kulak, kulakla baş arasındaki açının normalden fazla olması ile karakterize olan ve kulakla ilgili en yaygın şekil bozuklukları arasında bulunan problemdir. Kepçe kulak görünümü daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi oldukça yaygındır. Genellikle genetik etmenlerin etkisiyle ortaya çıkan bu problem günümüzde kepçe kulak ameliyatı ile başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

  Kepçe Kulak Neden Olur?

  Kepçe kulak nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Ailesel yatkınlık
  • Yenidoğan döneminde kulakların uzun süre bükülmesi
  • Kulak dokularının uzun süre boyunca belli oranda eğilmeleri. (Sürekli aynı yöne uzanarak yatmak, saç bandı kullanımı vs.)
  • Kulaktaki kıkırdak dokusunun gevşek bir yapıya sahip olması.
  • Çeşitli genetik ve çevresel etmenler.

  Kepçe kulak görünümü bu gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

  Kepçe kulak ameliyatı, kulak kıkırdağını yeniden şekillendirilerek ve bazı durumlarda boyutlarını küçültülerek baş ile olan açısını yeniden düzenleyen operasyondur. Bu operasyon sayesinde kepçe kulak görünümü başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Kepçe kulak ameliyatı günümüzde hem çocuklara hem ergenlere hem de yetişkinlere güvenli bir şekilde yapılabilir. Böylece bireylerin, kepçe kulak görünümüne bağlı deneyimledikleri sosyal sorunlar, estetik problemler ve özgüven problemleri ortadan kaldırılabilir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul Kaç Yaşında Yapılmalı?

  Kulak gelişiminin büyük oranda tamamlandığı, kıkırdak dokunun henüz kalıcı hafıza kazanmadığı ve çocuğun sosyal gelişiminin ilerleme gösterdiği yaş olan 5-6 yaşından itibaren kepçe kulak ameliyatı yapılabilir. Yani kepçe kulak ameliyatı için, burun estetiğinde olduğu gibi bireyin reşit olması gerekmez. Reşit olan bireyler ise yaşları kaç olursa olsun istedikleri zaman kepçe kulak ameliyatı yaptırabilirler. Yani bu operasyonun yetişkin bireylere de yapılması mümkündür.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi?

  Kepçe kulak ameliyatı sırasında cilt dokusuna ve kulaktaki kıkırdak dokulara müdahale edilir. Kulağın duyma işlevi için önemli olan hassas dokulara müdahale edilmez. Bu yüzden yaşanabilecek komplikasyonlar daha çok deri ve yumuşak doku ile sınırlıdır ve tedavi edilebilir komplikasyonlardır. Bir komplikasyon olmasa da kepçe kulak ameliyatı sonrası yaşanabilecek en riskli durumlardan biri özellikle yetişkin yaşlarda yapılan ameliyatlarda sonra kepçe kulak görünümünün belirli oranlarda tekrar edebilmesidir. Doktor ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasında bu gibi riskleri önlemek için gerekli tüm önlemleri alır.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  Kepçe kulak ameliyatı genellikle 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanmış olur. Çoğu operasyon 1,5 saat içerisinde son bulur. Bununla birlikte bazı bireylerde kepçe kulak ameliyatının süresi bahsi geçen süreden bir miktar daha uzun veya kısa olabilir. Doktorunuz size özel bir planlama yaptıktan sonra ameliyatın tahmini süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

  Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul Nasıl Yapılır?

  Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi altında yetişkinlerde ise çoğunlukla lokal anestezi altında yapılır ve ameliyat, steril koşullar altında gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında doktor, kulağın arka tarafına özel bir cerrahi kesi uygular, böylece ilgili kulak kıkırdak dokularına ulaşmış olur. Daha sonra ise kulak kıkırdağını yeniden düzenler. Kulak ile kafa arasında ideal bir açı oluşturur. Bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra ameliyatın başında açtığı cerrahi kesiyi kapatır ve ameliyat başarıyla tamamlanmış olur.

  Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kepçe kulak ameliyatı olan bireyler genellikle aynı gün taburcu olur ve evlerine dönerler. Ancak yaşı küçük çocuklarda genel anesteziye başvurulur. Bu durumda bireyin geceyi hastanede geçirmesi gerekebilir. Taburcu olan bireyler hızla iyileşirler. Yaklaşık 2 hafta içerisinde kulak dokuları büyük oranda iyileşmiş olur. Bununla birlikte çocuklar, doktorun da önerisi ile daha erken bir sürede okula dönebilirler. Bu süreçte hastalar genellikle doktorunun önereceği süre boyunca kafa bandı kullanırlar

  İstanbul Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

  İstanbul kepçe kulak ameliyatı fiyatları 2024, ameliyatın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button