Jinekomasti İstanbul

  Jinekomasti İstanbul, erkeklerde memelerin anormal bir şekilde büyümesi ile meydana gelen, çoğu zaman yalnızca estetik temelli sorunlara yol açan bazı durumlarda ise ağrı ile kendini gösteren bir durumdur. Cinsiyetlere özgü bazı karakteristik beden özellikleri vardır. Erkekler genel olarak, kadınlara kıyasla daha yoğun bir kas kütlesine ve daha az bir yağ oranına sahiptirler. Bu fark kendini memelerde de gösterir. Kadınlarda daha fazla miktarda bulunan meme bezi dokusu erkeklerde de belirli bir oranda, doğal olarak bulunmaktadır. Bu karakteristik özelliklerin oluşmasında çeşitli hormonların önemli bir rolü vardır.

  Bu hormonlara bağlı bazı değişikliklerin de aralarında bulunduğu çok sayıda etmen, erkeklerde memelerin normalden daha büyük olmasına sebep olabilir. Bu da erkek bireyin göğüs bölgesinde görece daha feminen bir görünüm meydana gelmesine neden olabilir. Bazı bireyler bu görünüm nedeniyle özgüven sorunları deneyimleyebilirler, hatta bazı yaş gruplarındaki erkekler bu görünüm nedeniyle zorbalığa maruz kalabilirler. Jinekomasti, günümüzde çeşitli medikal ve cerrahi uygulamalarla tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Yazımızın devamında ‘’Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Jinekomasti ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Jinekomasti belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Jinekomasti tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul jinekomasti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

  Jinekomasti Nedir?

  Jinekomasti, erkeklerde görülen ve meme dokularındaki anormal gelişim ve yağ fazlalığına bağlı olabilen, özellikle bazı yaş gruplarında yaygın bir problemdir. Jinekomasti nedeniyle erkeklerin meme dokularında, normalde beklenmedik olan bazı değişimler yaşanır. Bu değişimler kapsamında meme dokuları büyüyebilir, meme başından akıntı gelebilir ve memeler dokunmaya karşı hassaslaşabilir. Jinekomasti, özellikle de ergenlik döneminde bireylerin, beden görünümleriyle ilgili sorunlar yaşamasına ve özgüven düşüklüğüne neden olabilir.

  Jinekomasti Neden Olur?

  Jinekomastinin ortaya çıkmasında rol oynayan pek çok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de hormon dengesizliğidir. Testosteron ile östrojen hormonunun dengesi, kadınlarda ve erkeklerde farklıdır. Eğer erkeklerde bu denge, östrojen hormonunun lehinde değişir ve östrojen hormonu görece daha fazla salgılanırsa jinekomasti gelişebilir. Jinekomastinin ortaya çıkmasında çeşitli çevresel etmenlerin, genetik faktörlerin ve kullanılan ilaçların da önemli bir rolü vardır. Mesela bazı hormon içerikli ilaçların düzenli kullanımı geçici bir jinekomasti sorunun meydana gelmesine neden olabilir. Bazı kişilerde bu sorun ilaçların bırakılması ile son bulur, bazı kişilerde ise ilaçlar bırakılsa bile memeler ideal boyutlarına dönmeyebilir.

  Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

  Jinekomasti belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Memelerin belirginleşmesi ve büyümesi.
  • Memelerin dokunmaya karşı hassaslaşması.
  • Meme uçlarından akıntı gelmesi.
  • Meme ağrısı.

  Jinekomasti belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Jinekomastiye bağlı ortaya çıkan şikayetlerin şiddeti, rahatsızlığın ilerleme durumuna ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu gibi belirtiler deneyimleyen erkeklere, en yakın zamanda kesin teşhisin sağlanması için uzman bir hekimle görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece jinekomastiye erkenden müdahale etmek mümkün olur.

  Jinekomasti Kimlerde Görülür?

  Jinekomasti en sık olarak genç yetişkinlik ve ergenlik döneminde ve 60’lı yaşlardan sonra görülen bir rahatsızlıktır. Erken dönemlerde erkeklerin henüz hormon dengesi tam olarak oturmamış olabilir ve buna bağlı olarak jinekomasti ortaya çıkabilir. Bu dönemde görülen jinekomasti büyük oranda bir müdahale olmadan gerileyecektir. Bununla birlikte düzenli olarak hormon içerikli ilaçlar kullanan bireylerde de jinekomasti meydana gelebilir. 

  Jinekomasti Kendiliğinden Geçer Mi?

  Özellikle ergenlik döneminde görülen jinekomasti zaman içerisinde, tedaviye başvurulmadan da kendiliğinden geçebilir. Ancak bu zaman alan bir süreçtir ve bazı kişilerde yıllar geçse bile jinekomastiye bağlı elde edilen belirgin meme görünümü ortadan kaybolmaz. Bu durumda, bahsi geçen görünümden şikayetçi olan bireylere bir plastik cerrahi uzmanı ile görüşmeleri önerilir.

  Jinekomasti Tehlikeli Mi?

  Jinekomasti tehlikeli bir hastalık değildir ve bireyin yaşamını tehdit eden sağlık sorunlarına neden olmaz. Bununla birlikte bireyin günlük yaşamı, sosyal hayatı ve psikolojik sağlığı jinekomastiden ciddi derecede olumsuz etkilenebilir. Eğer birey bu olumsuz etkileri deneyimliyorsa mutlaka bir doktor ile görüşmeli ve jinekomastinin tedavisini ihmal etmemelidir.

  Jinekomasti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Jinekomasti tedavisi, tedavi sürecinde kullanılan yönteme göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Mesela medikal tedaviler genellikle daha uzun soluklu uygulamalardır. Cerrahi tedaviler ise tek bir operasyon ile jinekomasti sorununu ortadan kaldırabilirler. Jinekomasti ameliyatı genellikle 1 ila 2 saat içerisinde tamamlanmaktadır.

  Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Jinekomasti tedavisinde sıkça tercih edilen, biri medikal diğeri cerrahi olmak üzere iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Medikal tedavi genellikle altta yatan bir hormonal sebep bilinen hastalarda tercih edilir ve hastaya, hormon dengesinin yeniden kurulmasını sağlayan ilaçlar reçete edilir. Bu tedavi, daha önce de belirttiğimiz gibi aylar boyunca sürebilir. Bahsi geçen tedavinin yeterli olmadığı, jinekomasti sebebinin bilinmediği veya jinekomastinin şiddetli olduğu durumlarda ise jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilir. Bu ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sırasında meme bölgesindeki anormal bir şekilde gelişmiş olan meme dokusu ve fazla yağ alınır. Bu işlem sırasında liposuction uygulamasına da başvurulabilir. Bölgedeki dokular yeniden düzenlenir ve bazı hastalarda alınan yağ ile kas görünümü sağlanır ve göğüs bölgesinde daha maskülen bir görünüm meydana getirilir.

  Jinekomasti Tekrarlar Mı?

  Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti şikayetinin yeniden tekrarlaması beklenmez. Ancak özellikle de genç yaştaki bireylerde, düşük de olsa jinekomastinin tekrarlaması mümkündür.

  İstanbul Jinekomasti Tedavisi Fiyatları 2024

  İstanbul jinekomasti tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına ve benzer detaylara göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  Doktora Sorun!
  Call Now Button